Ez a mai cikk a Google AdWords hirdetési rendszer használatáról ismét azzal a céllal készült el, hogy egy kicsit nekem is és az Ügyfeleimnek is könnyebb legyen a dolga, akárcsak a korábbi, amely a Google Analytics használatáról szólt. Számos Ügyfelem hirdetési fiókját kezelem, és igen sokszor felmerül az igény arra, hogy ők is láthassák, hogyan teljesít a hirdetésük. Minden ilyen esetben külön hozzáférést (teljes jogosultsággal) kap az Ügyfél a fiókhoz, viszont a tapasztalatok alapján nehezen ismerik ki magukat az AdWords rendszerében, ezen szeretnék segíteni ezzel az írással.
Mielőtt belevágnánk a Google AdWords felületének az áttekintésébe, nézzük meg előbb, hogy pontosan mi is ez és mire használható.
Tömören összefoglalva: a segítségével lehetőségünk van arra, hogy az általunk kiválasztott kulcsszavakra az első helyen jelenjünk meg. Ugyanerre irányul a keresőoptimalizálás is, viszont amíg az egy hosszabb, akár több hónapon át tartó folyamat, addig az AdWords segítségével azonnal megvásárolhatjuk magunk számára az első helyet. A működés szempontjából fontos, hogy nem a megjelenések után fizetünk, hanem a tényleges látogatók után, akik rákattintottak a hirdetésre és meglátogatták a honlapunkat. Hogy ne csak mi járjunk jól, hanem a Google is, ezért az egyes kulcsszavakra licitálni lehet, így mindig az jelenik meg az adott kulcsszóra az első helyen, aki a legtöbbet hajlandó fizetni 1-1 kattintásért. Éppen emiatt van, hogy az olyan nagyon népszerű szavakért, mint tárhely szolgáltatás vagy a domain regisztráció, akár 8-900 Ft-ot is fizetni kell egy látogatóért. Szerencsére viszont ha egy kevésbé népszerű kulcsszóra hirdetünk, vagy csak egy földrajzilag kisebb területen tesszük ezt (pl. Baranya megyében vagy akár csak Pécsett), akkor sokkal olcsóbban megúszhatjuk a dolgot, mivel kevesebb konkurens céggel kell megküzdenünk az adott kulcsszóért.
A szolgáltatást minden új Ügyfél számára fel szoktam ajánlani. Sőt, azt szoktam mondani, hogy a kezdő vállalkozók számára egyenesen kötelező, mivel minden új Ügyfél számára egy minimum
5 000 Ft-os hirdetési összeg befizetését követően biztosítok egy 15 000 Ft-os kupont, így egyből az elején 20 000 Ft-ot van lehetősége az Ügyfélnek hirdetésekre költeni. Persze erre még rájön a 4 000 Ft-os munkadíj is, viszont így is még az egyik legolcsóbb hirdetési formának tekinthető.
Ha már felmerült az igény arra, hogy Ön is szeretné nyomon követni a hirdetéseit, akkor az első lépés, hogy jelezze ezt az igényét. Ezt követően elküldök egy meghívót a szolgáltatásra. A meghívóhoz szükséges egy olyan Google fiók, amely még nem volt regisztrálva az AdWords szolgáltatásába.
Ha megérkezett a meghívó, egyszerűen csak kattintsunk a linkre a “A meghívás elfogadásához látogasson el erre a címre:” felirat alatt. Ezt követően az alábbi kép fogad majd minket. Válasszuk ki mi is a képen látható opciókat, majd jelentkezzünk be a Google fiókunkkal.
A bejelentkezést követően még jóvá kell majd hagynom a meghívást, így nem válik azonnal használhatóvá a fiók.
A belépést követően egyből itt fogjuk találni magunkat. Ez a felület egy átfogó képet mutat a hirdetési felületünkről. Láthatjuk rajta az egyes hirdetési kampányainkat és az azokhoz tartozó adatokat:
Amennyiben több kampány is van, mint ahogy az a képen is látható, akkor a táblázat alján az adatok összegezve is láthatóak lesznek.
Ha rákattintunk valamelyik kampány nevére, akkor azon belül láthatjuk a hirdetéscsoportokat. Általában egy hirdetéscsoportot találunk itt, kattintsunk rá annak a nevére is.
Ha megnyitjuk a hirdetéscsoportot is, akkor a Kulcsszavak fülön fogjuk találni magunkat. Fontos, hogy itt csak az adott hirdetéscsoport kulcsszavai láthatóak, illetve az ezekkel kapcsolatos statisztikák. A kampányoknál látható táblázat itt csupán annyiban különbözik, hogy az egyes kulcsszavak mellett az Állapot oszlopban az látható, hogy az adott kulcsszó használható-e éppen vagy sem a hirdetésben, illetve a Max. CPC oszlop pedig azt mutatja, hogy maximum mennyit vagyunk hajlandóak fizetni 1-1 kulcsszóért. Itt megjegyezném azt is, hogy amint látható az Átlagos CPC oszlopban, a maximális ajánlatnál többnyire kevesebbet szoktunk fizetni.
Ami még fontos lehet az Ügyfelek számára, az a Hirdetések fül. Itt van lehetőségünk arra, hogy megnézzük a hirdetéscsoporthoz tartozó hirdetést, amelyet a Google megjelenít a keresők számára. A hirdetéseknél az alábbi korlátozásokat alkalmazza a Google:
A hirdetés szövegének a két sorát célszerű úgy összeállítani, hogy egymás mellett is értelmes legyen, mivel ahogy a képen is látható, a hirdetés szövege meg fog jelenni 1 illetve 2 sorban is, attól függően, hogy éppen hol jelenik meg.
Remélem, hogy sikerült a Google AdWords legfontosabb funkcióit bemutatni, de mindenkinek azt javasolom, hogy nyugodtan nézze meg a további menüpontokat is, csak ne állítson el semmit!
Ha bármilyen további kérdés merülne fel a témával kapcsolatban, nyugodtan tegye fel itt megjegyzésben vagy a Kapcsolat menüpontban megadott elérhetőségek egyikén.