A mai cikkel egy régi igénynek szeretnék eleget tenni. A legtöbb Ügyfél számára általában aktiválni szoktam a honlapján a Google Analytics szolgáltatását, és általában e-mailben szoktam átküldeni a használatához szükséges instrukciókat. Úgy gondoltam, hogy egy cikk segítségével lehetőség lesz egy kicsit részletesebben, képekkel illusztrálva bemutatni a szolgáltatást.
Nem fogom bemutatni a Google Analytics minden funkcióját, mivel az csak egy sok oldalas leírásba férne bele, de minden lényeges részt bemutatok, amelyre szüksége lehet a honlaptulajdonosoknak.
A Google Analytics nem más, mint a Google által szolgáltatott webstatisztika, amely segítségével a honlaptulajdonosoknak lehetősége van nyomon követni a honlapjuk látogatóit. A statisztika nem csak azt tartalmazza, hogy naponta hányan látogatják meg az adott weboldalt, hanem magukról a látogatókról, illetve az ő viselkedésükről is rengeteg információval szolgál.
A Google Analytics statisztika megtekintéséhez minden esetben szükséges egy Google fiók. Ezt a fiókot fogom hozzáadni a megfelelő jogosultsággal az Analyticsben. Ha ez megtörtént, akkor a http://www.google.com/analytics/ címet kell megnyitni a böngészőben, majd ott bejelentkezni a már említett Google fiókkal.
A bejelentkezést követően látni fogunk egy HonlapCentrum (Pécs) feliratot. Ezt lenyitva látnunk kell a saját honlapunk címét, amelyet megint lenyitva újra a honlapunk címét láthatjuk. Ha erre kattintunk, akkor már közvetlenül a statisztikánk kezdőképernyőjére jutunk:
Ezen a képernyőn mindig az elmúlt 30 nap eredményei láthatóak, ahogy ezt a jobb felső sarokban is mutatja számunkra. Alatta a grafikonon napi bontásban is láthatóak a napi látogatói számok. A grafikon alatt a Felhasználók mutatja azt, hogy összesen hány ember látogatta meg a honlapunkat, míg az Oldalmegtekintések pedig azt, hogy ezek a látogatók összesen hány oldalát nézték meg a honlapunknak. Itt megtekinthető még az is, hogy átlagosan mennyi időt töltenek a felhasználók az oldalunkon. Ezek mellett egy kördiagramon az látható százalékosan, hogy mennyi visszatérő és mennyi új látogatónk volt. Lejjebb látható az is, hogy a látogatók mely országokból/városokból érkeztek, milyen böngészőt vagy operációs rendszert használnak, stb.
A fenti képen az Ügyfélszerzés menüpont Minden forgalom menüpontja látható. Itt lehetőségünk van megnézni azt, hogy honnan érkeztek a látogatóink. A látogatók általában több forrásból érkezhetnek, ilyen forrás például: a Google keresője (google / organic) a különböző közösségi oldalak (facebook), de amennyiben fizetett Google AdWords hirdetésünk is fut, úgy akár azt is láthatjuk itt (google / cpc).
A lenti képen pedig az Ügyfélszerzés menüpont Minden hivatkozás menüpontja látható. Itt az látható, hogy mely weboldalakról mutatnak linkek a mi honlapunkra, és ezeken a linkeken keresztül mennyi látogató érkezett hozzánk.
A következő képen a Viselkedés menüpont Viselkedési folyamat menüpontja látható. Itt azt láthatjuk, hogy a honlapunkra érkező látogatók melyik oldalainkra érkeztek meg, és onnan melyik további oldalainkra mentek tovább.
Remélem, hogy sikerült a Google Analytics legfontosabb funkcióit bemutatni, de mindenkinek azt javasolom, hogy nyugodtan nézze meg a további menüpontokat is. Aggódni nem kell, elrontani nem lehet a statisztikát.
Ha bármilyen további kérdés merülne fel a témával kapcsolatban, nyugodtan tegye fel itt megjegyzésben vagy a Kapcsolat menüpontban megadott elérhetőségek egyikén.