A honlapon többféle elem található. Vannak menüpontok, képek, linkek és általában bejegyzések is. Amikor az olvasó nézelődik, akkor a legtöbbször címsorral és szövegtörzzsel fog találkozni, így nem mindegy, hogy milyen érzést kelt benne a kinézet. Ebben a bejegyzésben ezt vizsgáljuk meg.
Cím, alcím
A címsor az, ami felhívja a témára a figyelmet. Itt adjuk meg, hogy miről fog szólni a bejegyzés, pont ezért érzelmet kell kiváltani a látogatóban. Ahhoz, hogy ezt elérjük, többféle lehetőségünk is van:
A kérdéseknek mindig hatalmas erejük van. Ha megnézed ennek a bejegyzésnek a címét, akkor szintén kérdést látsz. Ha pedig már olvasod is, akkor nálad érzelmeket váltott ki, mivel tudni akartad rá a választ. Pont ezért jó ötlet kérdéseket feltenni. Ráadásul a legtöbb látogató a Google keresőbe is pontosan ezeket a kérdéseket teszi fel, így nagyobb eséllyel talál ránk. ott is.
A tagadásnak szintén nagy hatalma van. Mi lenne, ha kérdés helyett ezt a címet használtam volna: Ezt NE tedd, ha sikeres honlapot akarsz! Rákattintasz? Sokan megtennék, mivel a nemnek nagy hívóereje van. Ha valami tilos, akkor azonnal több embert érdekel.
Végül a segítségadás is jól működik a címeknél. Ha az előző példával akarok élni, akkor ennél a bejegyzésnél ez így hangzana: Tippek a jó bejegyzés elkészítéséhez. Ugyanilyen erővel bír még a titka, kulcsa, tanácsok szavak is, nyugodtan váltogassuk őket.
Ha megnézzük a címeket, akkor azonnal megértjük, hogy ezekben a bejegyzésekben valamilyen értéket kell átadnunk az olvasónak, hiszen azért kattint rá, mert szeretne megkapni azt az információt. Azonban a legtöbb ember siet és kissé türelmetlen, ezért nagyon nem mindegy, hogy miképpen válaszolunk neki.
A szövegtörzs titka
A szövegtörzs arra szolgál, hogy elmagyarázzunk valamit. Válaszolhatunk a feltett kérdésre, leírhatjuk, hogy mit nem szabad csinálni, és megadhatjuk a tippeket. Az olvasó szeme azonban már órák óta a képernyőt nézi, és nincsen ideje a hosszú szövegeket elolvasására.
Ha megnézed ezt a bejegyzést, akkor azt látod, hogy tele van kisebb bekezdésekkel. Eljutottál volna idáig, ha az egész ömlesztve lenne, egyetlen nagy bekezdésben? Biztosan nem! Az a jó honlap, ahol a szöveg szellősen van elhelyezve, mivel így az emberi agy akaratlanul is tovább olvas, mintha tudni akarná, hogy mi van a lap alján. Ugyanez elmondható a szövegtörzsre is.
Ha még jobban akarjuk segíteni a látogatót, akkor kiemeléseket is használhatunk. Sokszor az emberek el sem olvassák a bejegyzésünket, hanem átfutják a szemükkel a kiemelt pontokat. Aztán, ha ezeket érdekesnek tartják, akkor talán el is olvassák. A kiemelések azért jók, mert vonzzák a szemet, és engedik, hogy az olvasó hamarabb megtalálja kulcs gondolatokat.
Ezután már csak olyan dolgokra kell figyelnünk, mint a jól megválasztott betűtípus és a helyesírás. Nyilván senki sem tökéletes, de azért hatalmas hibákat ne tartalmazzon egy weboldal, és azok ne egy bekezdésen belül legyenek. Míg bárki félreüthet valamit, addig a folyamatos hiba ellenszenvet vált ki a látogatóból.
Ha bármilyen további kérdésed merülne fel a témával kapcsolatban, nyugodtan tegyed fel a Facebookon vagy a Kapcsolat menüpontban megadott elérhetőségek egyikén, illetve ha hasznosnak tartod a cikket, akkor mindenképpen osszad meg az ismerőseiddel is fent a cikk címe alatti Megosztás doboz segítségével.