A múlt héten megnéztük, milyen a jó weboldal, ezért arra gondoltam, ezen a héten összeszedek néhány példát azokra a dolgokra, amelyek többnyire a rossz weboldalakra szoktak jellemzőek lenni, és éppen ezért célszerű messziről elkerülni őket.
Lássuk is akkor a listát!
Szerencsére egyre ritkábban fordul már elő, de azért még mindig találni rá példát. A technika lényege, hogy a weboldalon egyszerűen letiltjuk a böngésző vissza gombját, így a felhasználó, ha el szeretne navigálni az oldalról, akkor a vissza gomb segítségével nem tudja ezt megtenni. Nem túl szép és felhasználóbarát megoldás.
Ha csak nem egy nagy hírportált üzemeltetünk, akkor nem javasolt ennek a használata sem. Egy 5-6 menüpontból álló céges honlap esetében kifejezetten idegesítőnek tűnhet, hogy minden menüpont 1-1 újabb fülön nyílik meg a böngészőben. Sok tartalommal rendelkező oldalak esetében ez kényelmes lehet, éppen ezért említettem a hírportálokat az elején, de a céges honlapok esetében teljesen felesleges.
Nemcsak hogy kötelező, de roppant hasznos is, ha feltüntetjük a cégadatokat a honlapunkon. A törvényi előírások szerint nem elegendő feltüntetni csak a telefonszámunkat, e-mail címünket, hanem a többi adatra is szükség van. Az ügyfeleknek általában azt szoktam mondani, hogy nézzék meg az én honlapomon a Kapcsolat menüpontot, mert ott minden szükséges adat megtalálható. A törvényi előírások mellett az is nagyon fontos, hogy sokkal megbízhatóbbnak tűnik az a weboldal, ahol pontosan megtalálható, hogy ki is üzemelteti azt.
A látogatók nem szeretik, ha rákattintanak egy linkre, és csak egy 404-es hibaoldalt kapnak, ahol közöljük velük, hogy a kért oldal nem található. Ami ennél is fontosabb, hogy a Google sem szereti, és ez hátrányosan érintheti az oldalunk pozícióját a találati listán. Fontos, hogy ez nem csak a weboldalunkon belülre mutató úgynevezett belső linkekre vonatkozik, hanem a más weboldalakra mutató külső linkekre is, így időről időre ellenőrizzük ezeket, és ha hibás linket találunk, akkor javítsuk.
Szintén nem túl bizalomgerjesztő, ha egy honlapon egy már 2 éve lejárt akció fogad minket, mivel ez egyértelműen arra utal, hogy régóta nem frissítették az oldalt. Egy ilyen elhanyagolt oldalt üzemeltető cégtől senki sem rendel szívesen vagy vesz igénybe szolgáltatást. Éppen ezért, ha már úgy döntöttünk, hogy szükségünk van saját weboldalra (és miért is ne lenne), akkor gondoskodjunk arról, hogy az mindig friss információkat tartalmazzon.
Szerencsére egyre inkább a letisztult színvilággal rendelkező honlapok a népszerűek, de azért még mindig található olyan honlap, amelyen akár 10-12 színt is használnak, megspékelve ezt rengeteg különböző betűtípussal. Ez sajnos nem nyújt túl szép látványt a látogatók számára. Alapszabály, hogy maximum 3 fajta színt használjunk 1-1 oldalon. A betűtípusoknál pedig kerüljük a túl extrém betűtípusokat, mivel ezek nem lesznek könnyen olvashatóak.
Mára elengedhetetlenné vált a cégek számára, hogy használják a közösségi médiát is, hiszen a vásárlóik is ott találhatóak meg. Éppen ezért fontos, hogy a weboldalunkon megtalálható legyen 1-1 link a Facebook oldalunkra, a Google+ oldalunkra, a Twitter oldalunkra, stb. Ez segít abban, hogy a honlapunk látogatói megtalálhassanak minket a közösségi oldalakon is. Ezeken a platformokon pedig természetesen meg kell linkelnünk a honlapunkat is.
Ha bármilyen további kérdésed lenne a témával kapcsolatban, nyugodtan tedd fel itt megjegyzésben vagy a Kapcsolat menüpontban megadott elérhetőségek egyikén, illetve ha hasznosnak tartod a cikket, akkor mindenképpen oszd meg az ismerőseiddel is a cikk címe alatti Megosztás doboz segítségével!